To jest artykuł z serii (Dane historyczne) w którym aktualizuję czyste dane o stopach procentowych.
Obliczenia i analizy na tej stronie aktualizuję raz do roku jak tylko pojawią się dane za rok poprzedni. Nie ma tu aktualizacji co miesiąc.
- Sprawdź: Skąd pobrać dane o oprocentowaniu kredytów mieszkaniowychi jak je używać
- Sprawdź: Analiza oprocentowania kredytów w porównaniu do inflacji
Historia oprocentowania kredytów mieszkaniowych dla ludności
Na wykresie sprawdzisz jak zmieniało się średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych dla ludności w poszczególnych latach.
Powyższe dane to średnie oprocentowanie kredytów w każdym roku kalendarzowym, gdzie średnią wyliczam w oparciu o dane o poziomie oprocentowania kredytów na poszczególne miesiące.
Przykładowo wartość 2,40% za rok 2020 jest średnią z danych miesięcznych (od stycznia do grudnia 2020 roku). Chodziło mi o jak najbliższe odzwierciedlenie rzeczywistości. Odsetki od kredytu płacimy co miesiąc (odsetki naliczane są za poszczególne dni zależnie od aktualnego na dany dzień oprocentowania). Oprocentowanie kredytu może się zmieniać w ciągu roku. Takie podejście w którym wyliczam średnią z oprocentowania obowiązującego w poszczególnych miesiącach odzwierciedla ile tak naprawdę zapłaciliśmy odsetek od kredytu.
Oczywiście dane na których bazuję (dane GUS/NBP) to dane uśrednione. Ale celem jest pokazanie tych danych jako pewnych trendów na tle inflacji (co zobaczysz w dokładniejszej analizie).
Szczegółowe informacje na temat zasad obliczeń zawarłem w tym artykule.
Dane historyczne (oprocentowanie kredytów)
Poniższa tabela zawiera średnie roczne poziomy oprocentowania kredytów dla ludności. Są to dokładnie przeliczone przeze mnie dane pochodzące z danych źródłowych miesięcznych – na wyniki średnioroczne.
Skąd pobrać dane i jak to policzyć?
Do analiz historycznych potrzebne są dane średnioroczne
Link do artykułu gdzie wyjaśniam skąd pobrać dane
Potrzebujesz gotowych danych w formie arkusza Excel (i przykłady obliczeń)?
Zapisz się na listę informacyjną