Wpływ inflacji na oszczędności i inwestycje.
Analizuje: Remigiusz Stanisławek

Jak zmieniało się oprocentowanie kredytów mieszkaniowych?

To jest artykuł z serii (Dane historyczne) w którym aktualizuję czyste dane o stopach procentowych.


Historia oprocentowania kredytów mieszkaniowych dla ludności

Na wykresie sprawdzisz jak zmieniało się średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych dla ludności w poszczególnych latach.

Powyższe dane to średnie oprocentowanie kredytów w każdym roku kalendarzowym, gdzie średnią wyliczam w oparciu o dane o poziomie oprocentowania kredytów na poszczególne miesiące.

Przykładowo wartość 2,40% za rok 2020 jest średnią z danych miesięcznych (od stycznia do grudnia 2020 roku). Chodziło mi o jak najbliższe odzwierciedlenie rzeczywistości. Odsetki od kredytu płacimy co miesiąc (odsetki naliczane są za poszczególne dni zależnie od aktualnego na dany dzień oprocentowania). Oprocentowanie kredytu może się zmieniać w ciągu roku. Takie podejście w którym wyliczam średnią z oprocentowania obowiązującego w poszczególnych miesiącach odzwierciedla ile tak naprawdę zapłaciliśmy odsetek od kredytu.

Oczywiście dane na których bazuję (dane GUS/NBP) to dane uśrednione. Ale celem jest pokazanie tych danych jako pewnych trendów na tle inflacji (co zobaczysz w dokładniejszej analizie).

Szczegółowe informacje na temat zasad obliczeń zawarłem w tym artykule.


Dane historyczne (oprocentowanie kredytów)

Poniższa tabela zawiera średnie roczne poziomy oprocentowania kredytów dla ludności. Są to dokładnie przeliczone przeze mnie dane pochodzące z danych źródłowych miesięcznych – na wyniki średnioroczne.


Skąd pobrać dane i jak to policzyć?

Do analiz historycznych potrzebne są dane średnioroczne
Link do artykułu gdzie wyjaśniam skąd pobrać dane

Potrzebujesz gotowych danych w formie arkusza Excel (i przykłady obliczeń)?
Zapisz się na listę informacyjną

 

 

Może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.