Wpływ inflacji na oszczędności i inwestycje.
Analizuje: Remigiusz Stanisławek

Jak zmieniało się oprocentowanie kredytów mieszkaniowych?

To jest artykuł z serii (Dane historyczne) w którym aktualizuję czyste dane o stopach procentowych.

Obliczenia i analizy na tej stronie aktualizuję raz do roku jak tylko pojawią się dane za rok poprzedni. Nie ma tu aktualizacji co miesiąc.


Historia oprocentowania kredytów mieszkaniowych dla ludności

Na wykresie sprawdzisz jak zmieniało się średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych dla ludności w poszczególnych latach.

Powyższe dane to średnie oprocentowanie kredytów w każdym roku kalendarzowym, gdzie średnią wyliczam w oparciu o dane o poziomie oprocentowania kredytów na poszczególne miesiące.

Przykładowo wartość 2,40% za rok 2020 jest średnią z danych miesięcznych (od stycznia do grudnia 2020 roku). Chodziło mi o jak najbliższe odzwierciedlenie rzeczywistości. Odsetki od kredytu płacimy co miesiąc (odsetki naliczane są za poszczególne dni zależnie od aktualnego na dany dzień oprocentowania). Oprocentowanie kredytu może się zmieniać w ciągu roku. Takie podejście w którym wyliczam średnią z oprocentowania obowiązującego w poszczególnych miesiącach odzwierciedla ile tak naprawdę zapłaciliśmy odsetek od kredytu.

Oczywiście dane na których bazuję (dane GUS/NBP) to dane uśrednione. Ale celem jest pokazanie tych danych jako pewnych trendów na tle inflacji (co zobaczysz w dokładniejszej analizie).

Szczegółowe informacje na temat zasad obliczeń zawarłem w tym artykule.


Dane historyczne (oprocentowanie kredytów)

Poniższa tabela zawiera średnie roczne poziomy oprocentowania kredytów dla ludności. Są to dokładnie przeliczone przeze mnie dane pochodzące z danych źródłowych miesięcznych – na wyniki średnioroczne.


Skąd pobrać dane i jak to policzyć?

Do analiz historycznych potrzebne są dane średnioroczne
Link do artykułu gdzie wyjaśniam skąd pobrać dane

Potrzebujesz gotowych danych w formie arkusza Excel (i przykłady obliczeń)?
Zapisz się na listę informacyjną

 

 

Może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *