To jest artykuł z cyklu Analizy Inflacji.
Zasady jakimi kieruję się przy pobieraniu danych o historycznych poziomach lokat bankowych opisałem dokładnie na tej stronie. Uważam że ten sposób pokazuje w sposób najbardziej zbliżony do rzeczywistości jakie oprocentowanie lokat bankowych mógł uzyskać inwestor uwzględniając np. wartości o 20% wyższe niż średnie oprocentowanie lokat bankowych – świadomy inwestor będzie szukał lepszych lokat, a nie skupiał się na tych średnich… Podatek od zysków kapitałowych obowiązywał od 2004 roku, wcześniej nie biorę go pod uwagę.
Inflacja a oprocentowanie lokat bankowych
Poniższa analiza pokazuje jak wyglądało oprocentowanie rocznych lokat bankowych (po opodatkowaniu) na tle inflacji. Dane analizuję rok po roku.
Analizując wykres trzeba pamiętać o przyjętej metodologii:
- są to lokaty roczne o stałym oprocentowaniu, dane uwzględniają podatek od zysków kapitałowych
- lokaty zakładane na początku roku (w oparciu o oprocentowanie lokat dostępne w takim momencie)
- w momencie zakładania lokaty ani inwestor ani bank nie mogli znać jaka będzie inflacja w danym roku (czyli obie strony na swój sposób ponosiły ryzyko większej inflacji)
- inflacja jest podawana na koniec roku – za cały rok i porównywana do wyniku z lokaty w tym roku (założonej na początku roku).
Wnioski:
- w większości badanych lat (od 1997) roku lokata bankowa po opodatkowaniu dawała zysk wyższy niż inflacja.
- mieliśmy pojedyncze lata gdzie lokata była o ułamek procenta niższa od inflacji (2004, 2007, 2011, 2017) oraz bardzo słabe wyniki lokat na tle inflacji w ostatnich kilku latach (to efekt paradoksu inflacyjnego)
- w latach w których mieliśmy deflację – zyski z lokat miały dodatkowy zysk 'ponad inflację;
Ile dało się zarobić na lokatach ponad inflację w dłuższym czasie
Czyli skumulowane wyniki z oszczędzania na lokatach.
Tu niestety bardzo wysoka inflacja (i nie dorównujące jej – jak w poprzednich latach – lokaty) zniszczyła długoterminowe wyniki oszczędzania na lokatach bankowych. Wygrywają z inflacją wyłącznie wyniki ponad 10 letnie…
A 2 lata temu wyglądało to znacznie lepiej.
Dane tabelaryczne
Historia rocznego oprocentowania lokat bankowych oraz inflacji.
Przeczytaj zasady jakimi kieruję się przy pobieraniu danych o historycznych poziomach lokat bankowych (dostępne na tej stronie).
- Lokata (średnia) – to średnie oprocentowanie depozytów dla ludności na okres 12 miesięcy na podstawie danych NBP
- Lokata (+20%) – przyjmuję ze osoba wybierająca lokatę będzie to robić świadomie i zamiast 'średniej lokaty’ lub 'nisko oprocentowanej lokaty w dużym banku’ znajdzie lokaty o wyższym oprocentowaniu. Przyjąłem że da się bez trudu znaleźć lokaty z oprocentowaniem o 1/5 wyższym od średniej
- Lokata (nett0) – to ta lepsza od średniej lokata ale pomniejszona o podatek 'Belki’. Przy czym do 2004 roku podatku nie było, tym samym tego podatku nie odejmuję).
- Lokata nett0 (ponad inflację) – to poprawnie policzona wartość zysku z lokaty po opodatkowanie ponad inflację w danym roku
Potrzebujesz gotowych danych w formie arkusza Excel (i przykłady obliczeń)?
Zapisz się na listę informacyjną