Wpływ inflacji na oszczędności i inwestycje.
Analizuje: Remigiusz Stanisławek

Mityczny milion na emeryturze (czyli czego nie powiedzą w banku)

Prawdopodobnie większość z czytelników próbowała policzyć jaką kwotę uzbiera inwestując na cele emerytalne. Pomagają w tym wszechobecne kalkulatory. Łatwo wyszukasz je jako „kalkulator emerytalny”, „kalkulator ikze”. Najczęściej będą to strony banków, funduszy inwestycyjnych czy też firm pośrednictwa finansowego.

Jest z nimi jeden problem. Kwestię podatku od zysków kapitałowych czasem uwzględniają. Natomiast prawie nigdy nie podają wpływu inflacji. Nie wiem czy nie umieją tego policzyć czy też boją się że czytelnik nie zrozumie. A może po prostu wynik bez uwzględnienia inflacji lepiej wygląda?

Miło przecież przeczytać, że wystarczy inwestować 1200 zł miesięcznie przez 30 lat z zyskiem średniorocznym 5% aby mieć milion do dyspozycji na emeryturze. Tak przykładowo wygląda symulacja w Esaliens TFI:

Darujmy sobie na potrzeby obliczeń podatek Belki (niech to będzie np. inwestycja w formie IKE – zwolniona w wieku emerytalnym z podatku). W ten sposób mamy okrągły milion złotych na emeryturę. Ale chwila – ten milion pojawi się po 30 latach od dziś. A co z inflacją?

Urealniamy wartość pieniądza z przyszłości

Aby urealnić kwotę z przyszłości musimy uwzględnić inflację. A to wymaga przyjęcia jakiejś wartości średniej inflacji. Przyszłości nie przewidzimy – ale musimy przyjąć jakieś założenia (tak samo zresztą nie przewidzimy wyników inwestycji).

Moja propozycja to przyjąć cel inflacyjny NBP – czyli na dziś (2022 rok) jest to 2,5% średniorocznej inflacji.

Wzór (który przedstawiam na tej stronie) jest trywialnie prosty:

Ponieważ w przykładzie mówimy o kwocie za 30 lat to musimy wcześniej obliczyć łączną inflację w 30 lat i podstawić do wzoru. Lub skorzystać z osobnego wzoru uwzględniającego już to przekształcenie (skąd wziął się ten wzór):


Jaki wynik?

1.000.000 zł za 30 lat przy średniorocznej inflacji 2,5% jest wart tyle ile dzisiejsze 477.000 zł. Czyli prawie połowę mniej.

A to oznacza, że jeżeli masz możliwość inwestowania na 5% rocznie (bez podatku) na 30 lat i chcesz otrzymać na koniec faktycznie (o realnej wartości) kwotę 1.000 zł to zamiast 1200 zł lepiej inwestuj miesięcznie kwotę ponad 2 razy większą...

Oczywiście to że realna wartość jest prawie dwukrotnie mniejsza to nie jest reguła. Uszczuplenie realnej wartości pieniądza zależy od poziomów inflacji oraz od czasu.

Przygotowałem tabelaryczne zestawienie współczynnika utraty wartości pieniądza.

Może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *