Wpływ inflacji na oszczędności i inwestycje.
Analizuje: Remigiusz Stanisławek

Jeżeli jesteś tu pierwszy raz…

A więc interesuje Cię tematyka inflacji? Dobrze trafiłe/aś. Portal inflacja.pl to jeden z moich portali tematycznych w którym bardzo szczegółowo zajmuję się tematyką inflacji – a raczej jej rzeczywistego wpływu na finanse osobiste, kredyty oraz inwestycje.

Po co stworzyłem ten portal?

  • jestem pasjonatem liczb, finansów oraz edukacji finansowej
  • zauważyłem że często w artykułach na temat inflacji pojawiają się błędne obliczenia, wynikające najprawdopodobniej z braku wiedzy o 'matematyce inflacji’. Szczególnie gdy mówimy o analizie wieloletniej inflacji. Warto wiedzieć jak to poprawnie obliczyć!
  • nie znalazłem nigdzie aktualizowanych porównań inflacji do poziomu wynagrodzeń, oprocentowania lokat bankowych, oprocentowania kredytów, kursów głównych walut, cen mieszkań i tym podobnych. A takie analizy pozwalają na wyciąganie ciekawych wniosków – i mogą być  – tak zakładam – czymś bardzo interesującym dla czytelników.

Jeżeli już zamęczę Cię liczbami to w ramach relaksu przygotowałem też odrobinę humoru (co miesiąc znajdziesz nową grafikę) 🙂

Warto tu czasem wrócić – chociażby po kolejne roczne raporty oraz nowe materiały edukacyjne i analizy. O najciekawszych wpisach będę informował po zapisaniu się na listę informacyjną (otrzymasz też dostęp do arkuszy Excel w których samodzielnie wykonasz obliczenia na Twoje własne potrzeby).


Najbardziej wartościowe materiały to analizy

Czyli szczegółowe opracowania których przygotowanie zajmuje mi wiele godzin. To analizy wpływu inflacji na różne rodzaje inwestycji oraz instrumentów finansowych.

Dla pełnej przejrzystości każdy temat, który biorę na warsztat kończy się co najmniej trzema artykułami:

Dane Źródłowe – w tych artykułach pokazuję skąd pobrać dane i w jaki sposób je wstępnie przetworzyć (np. brutto / netto). Czasem jak w przypadku informacji o oprocentowaniu lokat czy też kredytów mieszkaniowych trzeba uzasadnić które dane z wielu dostępnych zestawień wybrać. Tu znajdziesz listę artykułów z tej grupy.

Dane historyczne – mając już informacje o źródłach danych – dane trzeba pobrać, przetworzyć i przygotować do analiz. Udostępniam szczegółowe dane wraz z wyjaśnieniami (tam gdzie tego wymaga specyfika danych). Są to czyste dane, których następnie używam do przygotowania dalszych raportów, opracowań i analiz. Tu znajdziesz listę artykułów z tej grupy.

Analizy wpływu inflacji na finanse –  czyli zwieńczenie dzieła – dokładna analiza poszczególnych instrumentów finansowych w porównaniu do inflacji. Mając już dane oraz dane o inflacji można przygotować wykresy i dodatkowo na podstawie danych / wykresów analizować zachodzące zależności w tym zakresie. Wszystkie analizy znajdziesz na tej stronie.


Aktualność danych i analiz

  • Analiza bieżącej inflacji aktualizowana jest co miesiąc (po odczycie miesięcznej inflacji)
  • Większość analiz oparta jest o dane o inflacji rocznej na koniec danego roku kalendarzowego. I takie analizy będą uaktualniane raz w roku (na początku roku) – po tym jak GUS opublikuje odczyty rocznej inflacji.

 


Od czego zacząć lekturę?

Linki do wybranych artykułów znajdziesz w bocznym menu, a pełen spis treści z linkami do poszczególnych tematów które poruszam w portalu znajdziesz na tej stronie.